Gwarancja skutecznego wybaczenia

Pamiętaj, że przebaczając najwięcej dobrego robisz dla siebie, nie dla innych.

Kiedy trzymasz w sobie żal i pretensje, bez względu na to, czy jest to żal do siebie, czy do innych, to tak naprawdę wciąż podtrzymujesz w sobie negatywną energię. Nie musisz nikogo karać, bo ktoś kto krzywdzi, sam sobie tworzy największą szkodę. Zamiast tego, Ty możesz przebaczyć i przestać osłabiać siebie niepotrzebnych żalem, a na następny raz lepiej zadbać o siebie.

Kiedy opierasz się przebaczeniu sprawiasz, że podtrzymywany żal wpływa również na wiele innych Twoich relacji z ludźmi. I tak na przykład, jeśli nie przebaczyłeś czegoś ojcu, to bardzo możliwe, że będzie się to negatywnie odbijać na Twoich innych relacjach z mężczyznami. 

Podobnie będzie z matką, czy byłymi partnerami. Jeśli nie przebaczyłeś czegoś byłemu partnerowi, to podobne doświadczenia będą się pojawiać także w Twoich kolejnych związkach i tak aż do skutku, aż całkowicie przebaczysz i uzdrowisz to zranienie w sobie.

Kiedy przebaczasz osobom, do których czułeś żal, to przestajesz odczuwać wobec nich jakiekolwiek negatywne emocje.

Emocje zawsze wskazują na to, że jest w Tobie jeszcze żal i uczucie zranienia wobec kogoś.Przebaczenie uwalnia od tej ciężkiej i męczącej energii. Stajesz się radosny, pogodny, masz siłę i chęć do tworzenia wspaniałych relacji z ludźmi. Naprawdę warto przebaczać. Przede wszystkim dla siebie.

A skoro Ty czytasz ten tekst, znaczy to, że stajesz się gotowy na przebaczenie. Kiedy osoba nie jest zdolna przebaczyć, to nawet nie przychodzi jej taka ochota, czy myśl do głowy. 

Moment uświadomienia sobie problemu zawsze jest momentem, w którym ktoś staje się 

gotowy, by się go na zawsze pozbyć.

Czasem na drodze przebaczenia pojawiają się pewne trudności. Wynikają one z tego, że osoba nie do końca rozumie dlaczego tak się stało, że ktoś ją skrzywdził lub ona kogoś skrzywdziła. Nie rozumie dlaczego ktoś tak postąpił lub znalazł się w takiej sytuacji. 

W takiej sytuacji wystarczy, że uświadomisz sobie prawdziwe intencje osób, które wzięły udział w tym zdarzeniu, łącznie z Twoimi własnymi intencjami. Kiedy zrozumiesz o co tak naprawdę zaangażowanym z to zdarzenie osobom chodziło, jak tak naprawdę się czuły, czego tak naprawdę doświadczały lub czego się bały, to przebaczysz w tej samej chwili. 

Brak przebaczenia zawsze wynika z niezrozumienia.

No dobrze, to teraz jak to zrobić, by zrozumieć i skutecznie przebaczyć? Sposób jest dość prosty, choć nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Wykonuje się go tak:

  1. Wejdź w stan głębokiego relaksu, czyli zrelaksuj się za pomocą oddechów lub w inny ulubiony sposób.
  1. W głębokim relaksie powiedz do siebie: „Teraz powracam pamięcią do sytuacji, którą trudno mi przebaczyć.”.
  1. Powróć pamięcią do tego zdarzenia i zobacz całą sytuację, a następnie powiedz do siebie: „Teraz uświadamiam sobie, jakie tak naprawdę intencje miały osoby, które wzięły udział w tej sytuacji. Uświadomię sobie, jakie tak naprawdę miały przekonania, jaką miały samoocenę, co tak naprawdę chciały osiągnąć, czego się bały.”.
  1. Uświadom to sobie, a następnie powiedz do siebie: „Teraz z lekkością uwalniam się od wszystkich emocji i napięć, które wiążą się z tą sytuacją.” Podczas wypowiadania tych słów rób wydechy, tak jakbyś wyrzucał z siebie te emocje.
  1. By w pełni przebaczyć, bardzo często trzeba jeszcze uświadomić sobie, swoje własne intencje do tego, by ktoś nas krzywdził. Jeśli ktoś nas skrzywdził, zawsze oznacza to, że nasza podświadomość już wcześniej się na to krzywdzenie zgodziła… Trzeba zrozumieć dlaczego. Sposób postępowania jest tu analogiczny jak w czterech pierwszych punktach.
  1. Moment pełnego uwolnienia poznasz po tym, że poczujesz się dużo lżej, przyjemniej i swobodniej.

Przebaczenie to najlepsze co możesz dla siebie zrobić. A jak upewnić się, że na pewno przebaczyłeś? Jest na to prosty i niezawodny sposób.

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w pięknym miejscu. Czujesz się tutaj wspaniale. Czujesz, że to najpiękniejsze miejsce, w jakim byłeś. Czujesz radość, entuzjazm i cudowny spokój. Czujesz to całym sobą!

Teraz wyobraź sobie, że podchodzi do Ciebie osoba, o którą Ci chodzi. Zobacz jak się z tym czujesz. Czy Twoje doskonałe samopoczucie się zaburzyło w obecności tej osoby? Jeśli tak, to znak, że jeszcze nie przebaczyłeś!

Kiedy obecność osoby burzy Twoje samopoczucie, to znak, że jeszcze czegoś jej nie przebaczyłeś!

Jeśli natomiast nie czujesz w sobie już negatywnych emocji w stosunku do osoby, której przebaczałeś, znaczy to, że już jej w pełni przebaczyłeś. Bądź jednak uważny. Jeśli sądzisz, że komuś przebaczyłeś, ale nie masz ochoty na tą osobę patrzeć i najchętniej usunąłbyś ją ze swojego życia, to prawdopodobnie nadal jest to związane z negatywnymi emocjami i nie oznacza pełnego przebaczenia.

Prawdziwe wybaczenie poznasz po tym, że kiedy ta osoba jest blisko Ciebie, to nie czujesz już żadnych negatywnych emocji. Jest ona dla Ciebie neutralna. To swego rodzaju test.

Kiedy całkowicie przebaczysz będziesz czuł się dobrze nawet, jeśli ta osoba będzie blisko Ciebie. Będziesz czuł się dobrze całkowicie niezależnie od tej osoby. I tego Ci życzę.